fbpx

Gyászfeldolgozás Módszer®

A veszteségélményeinket követő érzelmi reakció a gyász folyamata.

Az érzelmi kötődéssel bíró kapcsolataink elvesztését (haláleset, válás) vagy életünk jelentős fordulatait (költözés, egészségünk vagy munkahely elvesztése, bizalomvesztés) minden esetben ez a természetes és egyben ellentmondásos érzelmek összességét takaró lelki folyamat követi. A veszteség átélését követően ez a lelki folyamat mindenkiben elindul, ugyanakkor nagyon keveset tudnak arról a gyászolók, hogy milyen érzelmi reakciókra számítsanak a veszteség feldolgozása során. A váltakozó érzelmi állapotok, az alvászavarok, az idővel nem javuló fájdalom elbizonytalanítja a gyászolót és ez könnyen érzelmi izolációhoz, a jövőtől való félelemhez, végül számos fizikai és pszichés betegséghez vezethet. A feldolgozatlan veszteségélmény, az őszintén végig nem élt és ki nem adott gyász belső feszültsége az élő kapcsolatokat is rombolja, továbbá generációkon átörökíthető.

Honnan származik a Gyászfeldolgozás Módszer®

A Gyászfeldolgozás Módszer® egy, az Egyesült Államokban kidolgozott cselekvésprogram, amely John W. Jamesnek és Russell Friedmannak köszönhető. Az általuk leírt és megtanított módszerrel a veszteségek hatékony érzelmi feldolgozása történhet meg. A módszer az amerikai szerzőpáros által leírt, Magyarországon a Gyógyulás a gyászból címmel magyar nyelven is megjelent kézikönyvben is elolvasható, azonban annak elsajátítása és alkalmazása képzett Specialisták vezetésével, biztonságos és diszkrét környezetben történik.

A feldolgozott gyász lehetővé teszi, hogy az elvesztett kapcsolatra és a szép emlékekre lelkiismeretfurdalás, bűntudat vagy fájdalom nélkül gondoljunk; a múlton való folyamatos gondolkodás és a jövőtől való félelem helyett megéljük a jelenben lévő életünket és élő kapcsolatainkat. A veszteségfeldolgozás alkalmazható jelenlegi élő kapcsolataink által okozott fájdalom vagy konfliktus enyhítésére is.

Milyen foglalkozásokkal tudunk segíteni?

A veszteségélményünk hatékony feldolgozását segítő Gyászfeldolgozás Módszer® egyéni vagy csoportos program során sajátítható el, majd azt követően önsegítő eszközként a későbbi veszteségeinek feldolgozása során is használható.

A 8 és 12 hetes csoportos, valamint a 7 hetes egyéni foglalkozások során érzelmileg biztonságos és szeretetteljes környezetben felderítjük azokat a veszteségeket, amelyek negatívan befolyásolják mai életünket, majd elvégezzük azokat a gyakorlatokat, amelyek lehetővé teszik veszteségeink körüli érzelmeink feldolgozását. A Program célja, hogy az érzelmi beteljesülés elérésével végül megtörténhessen a történtekkel való megbékélés, aminek eredményeként visszakapjuk a boldogabb és teljesebb életre való eredendő képességünket és energiánkat.

A módszert rendelőnkben Tóth Beáta kollégnanőnk alkalmazza.

TOVÁBBI CIKKEK

gyászfeldolgozás

Gyászfeldolgozás Módszer®

A veszteségélményeinket követő érzelmi reakció a gyász folyamata. Az érzelmi kötődéssel bíró kapcsolataink elvesztését (haláleset, válás) vagy életünk jelentős fordulatait (költözés, egészségünk vagy munkahely...
ELOLVASOM →
Gyógypedagógia

Mit csinál egy gyógypedagógus

A gyógypedagógus munkája igen sokrétű. Befolyásolja az adott gyermek életkora személyisége környezete és több más szempont is.
ELOLVASOM →
szenzoros

Szenzoros gyerekek

Gyakran hallhatjuk a „szenzoros” kifejezést, amit a hétköznapokban leginkább a túlérzékeny, vagy bizonyos típusú ingerekre szélsőségesebben reagáló gyerekekre értenek.
ELOLVASOM →