fbpx

Pszichológiai tanácsadás, pszichoterápia

Pszichológiai rendelőnkben magasan képzett, terápiás módszerekben jártas klinikai szakpszichológusok és tanácsadó szakpszichológusok nyújtanak pszichológiai ellátást gyermekek, kamaszok és felnőttek számára. Bizalommal fordulhat hozzánk, szakembereinkhez.

Kollégáink egyéni és csoportos szakmai szupervízióban részesülnek, klinikai szakpszichológusok, pszichoterapeuták segítségével.

A pszichoterápia egy olyan gyógyító beszélgetés, ahol a fókuszban olyan lelki problémák, pszichés betegségek állnak, amelyek kezeléséhez tudományosan megalapozott, szakszerű kezelési mód szükséges. A gyógyító beszélgetés alapja a kliens és klinikai szakpszichológus közötti kommunikáció, a terápiás kapcsolat és a szakszerűen megválasztott terápiás módszerek. A pszichoterápia eredményességét mutatja, hogy az elmúlt évtizedekben világszerte a mentális egészség megőrzésének egyik leghatékonyabb eszköze lett.

Főbb, pszichoterápiát igénylő területek:

  • önismeret, önbizalom, személyiségfejlődés
  • szorongásos panaszok, fóbiák: agorafóbia, szociális fóbia, betegségtől való félelem, akut stressz és poszttraumás stressz zavar
  • pánikzavar: pánikrosszullét, szédülés, fulladásérzés, gombóc a torokban érzése, szívdobogásérzés, félelem a következő rosszulléttől
  • depresszió, hangulatzavarok: általános rosszkedv, örömtelenség, motivációhiány, munkaképtelenség, koncentrálási nehézség a feladatokban, reménytelenség érzése
  • krónikus fájdalom, testi betegségek lelki háttérrel: pszichoszomatikus betegségek
  • egészségszorongás
  • testképpel kapcsolatos problémák
  • alvással kapcsolatos nehézségek mint: elalvási nehézség, korai ébredés, éjszakai felébredés vagy rémálmok
  • kényszergondolatok és kényszeres viselkedés
  • felnőttkori figyelemhiányos hiperaktivitás (ADD/ADHD)
  • felnőttkori autizmus (ASD)

Terápiás módszereink:

  • Kognitív viselkedésterápia (CBT)
  • Rövid dinamikus terápiák
  • Katatím imaginatív pszichoterápia (KIP), NLP, Eriksoni hipnózis
  • Autogén tréning
  • Sémakonzultáció
  • Life coaching
  • Életvezetési- és  krízistanácsadás
  • Gyermekpszichodráma

A pszichológiai tanácsadás  a pszichoterápiához képest rövidebb időtartamú folyamat, amelyben a kliensek lelkileg tulajdonképpen jól vannak, de bizonyos helyzetekben vagy életszakaszokban mégis problémákba ütköznek. Ezek olyan nehézségek, megtorpanások, amelyeket mindannyian átélünk, kisebb-nagyobb zökkenőkkel megoldunk, de sokszor szükség van egy szakember támogatására, vezetésére, elfogadására, empátiájára. A szakember ilyenkor az új egyensúly létrehozásában támogat, igyekszik segíteni a kliens belső feszültségeinek csökkentésében. Az életút során megjelenő, és az azt megterhelő események, amelyeket mind átélhetünk nagyjából a következők: kamaszkori krízis, kapunyitás – fiatalok szorongásai az önálló életvezetés megkezdése miatt, párkapcsolati probléma, válás, családi konfliktusok, életközepi válság – érett felnőttkorban az a fajta félelem, hogy amit eddig elértem, elegendő-e, mire van még erőm, kapacitásom,  egészségmegőrzés miatti szükségszerű életmódváltás, pályaorientáció vagy továbbtanulási dilemmák és választások, munkahelyváltás vagy a munkahely elvesztése, időskori problémák, krízishelyzetek, gyász.

A pszichológiai tanácsadás keretében támogatást nyújtunk ezekben az elakadásokban, de fókuszba kerülhetnek a tanácsadás során önismereti kérdések, önbizalomhiány, szorongás, stresszkezelés, döntési helyzetek és szülők számára nevelési tanácsadás is.

Life coaching során  az egyén életének fókuszáltan egy vagy néhány területét veszi célba a segítő beszélgetés. Egy coaching folyamat 6-10 konzultációs alkalmat foglal magába, és minden esetben a kliens saját maga határozza meg, hogy aktuálisan mely probléma megoldásával és mely életterület fejlesztésével szeretne foglalkozni. 

Élethelyzetbeli elakadások, új feladatok és kihívások, mindennapi nehézségek, előrelépés a munka világában, magánéletbeli kérdések vagy válaszutakhoz érkezés életünk során, mind olyan helyzetek, amelyek témák egy coaching folyamat során.

A konzultációk a jövőre koncentrálnak és a kliens erőforrásaira építenek, így jut el a célok elérését akadályozó főbb nehézségek feltárásához. A folyamat során előtérbe kerül, hogy a támogatást kérő felismerje, mit és hogyan kell másképpen tennie annak érdekében, hogy áttörést érjen el, és a problémák szintjéről mielőbb a megoldások szintjére lépjen.

 

A gyermekek sok esetben érzékenyen reagálhatnak környezetük változásaira. Amennyiben változást észlel gyermeke viselkedésében – alvási nehézségek, étkezési szokásokban történt változás, szorongás, szociális és kommunikációs készségek gyengeségei, tanulási és koncentrációs nehézségek, szélsőséges viselkedési formák megjelenése -, érdemes szakemberhez fordulni. A gyermekkorban jelentkező nehézségek, pszichológiai problémák hátterében számos tényező állhat, amelyet a megismerési folyamat során feltárunk és a terápiás folyamatban figyelembe veszünk. A gyermekpszichológus a gyermek problémáit körbejárva, vele és a szülőkkel együtt igyekszik megtalálni a nehézség, tünet okát és ezáltal a megfelelő segítséget adni. Sok esetben már az is változást indít el, ha a probléma okára fény derül.

A tényleges terápiás módszert a gyermek életkora és a hozott nehézségek befolyásolják. Kisgyermek-, óvodás-, és kisiskolás korban a gyermekek sajátos nyelve és aktivitása a játék, a gyermek gondolatvilága és érzelmei megjelennek játéktevékenységében. A gyermek a játékon keresztül fejezi ki magát, ezért a pszichológus is a játék nyelvén kommunikál vele, és a közös tevékenység során megjelenő reakciókból következtet a belső konfliktusokra és a problémák okaira. A terápiás folyamat során a szülővel való kapcsolattartás, a szülőkonzultációk minden esetben nagy hangsúlyt kapnak.  A későbbiekben tovább szélesedik a terápiás lehetőségek tárháza, a kamaszkor idején a fiatalok verbális kifejezőképessége is fejlődik, lehetőség nyílik más terápiás eszközök bevonására is.

A terápiás folyamat során fő célkitűzésünk, hogy a gyermeket saját öngyógyító képessége támogatásával, megerősítésével átsegítsük az elakadáson.

A kamaszkor feladatai sok esetben nagy terheket rónak mind érzelmileg, mind intellektuálisan a fiatalokra, miközben megküzdési stratégiáik vagy énvédő mechanizmusaik még nem kellőképpen differenciáltak.
Az átmeneti, nehézségekkel teli fejlődési szakasz során a gyermekek szervezetében a felnőtté válást kísérő biológiai és pszichológiai változások mennek végbe, miközben új kapcsolatokat kell kialakítaniuk és a felnőttkorra jellemző, új társadalmi szerepeket kell megtanulniuk. Ez a folyamat egy igen komoly krízisállapot. Felbomlik a gyermekkor egyensúlya, hogy átadja helyét egy új, eddig ismeretlen egyensúlynak. Amennyiben ez a folyamat megreked vagy részben kudarcos, akkor a fiatalnál beilleszkedési, önérvényesítési és önértékelési problémák, pszichés tünetek, avagy – a későbbiek során jelentkező – alkalmazkodási nehézségek léphetnek fel. Ilyen esetekben, illetve a fejlődési folyamat támogatásában lehet szükség pszichológus segítségére.

Gyermek- és ifjúságpszichológusaink az alábbi területeken nyújtanak segítséget

  • beilleszkedési problémák, alkalmazkodási nehézségek iskolai környezetben vagy egyéb csoportos helyzetekben
  • szűk társas kapcsolatok vagy azok hiánya, ezekben való ügyetlenség
  • impulzív viselkedés, indulatkezelési nehézségek
  • szorongásos zavarok: iskolafóbia, szociális fóbia, teljesítményszorongás, magas szintű megfelelési igény, testképpel kapcsolatos szorongások, betegségektől való félelem
  • kényszergondolatok és kényszercselekvések
  • pánikbetegség
  • hangulati problémák, tanulási kedv és motiváció visszaesése, boldogtalanság, örömtelenség, reménytelenség érzése
  • evészavarok, beszűkült étkezés
  • önsértésekre való hajlam
  • eltérő fejlődés: lassabb idegrendszeri fejlődés, autizmus spektrum zavar (ASD), figyelemzavar(ADD), figyelemhiányos hiperaktivitás (ADHD), szenzoros integrációs zavar (SID), ezeket a fiatalokat egyéni tanácsadás mellett várjuk csoportos foglalkozásra, klubfoglalkozásokra is
  • viselkedéses függőségek, deviancia prevenció
  • stresszkezelés
  • krízisintervenció
  • veszteségfeldolgozás
  • nevelési tanácsadás
  • szülőkonzultáció
  • együttműködés a gyermekkel foglalkozó pedagógussal, szakemberekkel

Jelentkezni a honlapon lévő kapcsolatfelvételi menüpont alatt tudnak. A jelentkezésüket követően asszisztensünk felveszi Önökkel a kapcsolatot a pszichológus szakember kiválasztása és időpontegyeztetés miatt.

A pár- és családterápia

A pár- és családterápia egy rendszerszemléletben gondolkodó terápiás irányzat, amelyben a családi rendszer minden tagjára, illetve a családi szabályrendszerekben megnyilvánuló generációs hatásokra is figyelmet fordítanak.
A foglalkozások célja a családi rendszer működésének helyreállítása. Együttes munkával javíthatók az elakadások, kapcsolati problémák, kommunikációs nehézségek, amelyek bizonyos esetekben különböző pszichés tünetek megjelenéséért is felelősek a családi rendszer egyes tagjainál.

Rendelőnkben kiemelkedő fontosságúnak tartjuk, hogy a figyelemhiányos hiperaktivitással (ADHD) és autizmussal (ASD) érintett családok elérhessék a családterápiás ellátást. A konzultációkat a nehézséget értő, abban jártas kolléga vezeti.

.